Technologia2013/04/17

Grenton Smart Switch - Niezwykłe funkcje zwykłego włącznika

Sciemniacze w automatyce budynkowej
W dzisiejszych czasach wszyscy używamy smartfonów, a szybki internet i płaskie telewizory są obecne już w każdym domu. Czy nie dziwi Cię wobec tego, że rzecz tak powszechna jak wyłącznik światła opiera się technologicznym rewolucjom?
 
Ktoś może zapytać: po co zmieniać coś, co dobrze działa? Problem jednak w tym, że zwykły mógłby działać zdecydowanie lepiej, gdyby uczynić go bardziej inteligentnym!
 
 
Jeden wyłącznik, wiele funkcji
 
Proste wyłączniki elektromechaniczne pozwalają sterować jednym obwodem elektrycznym – czyli właściwie potrafią tylko włączyć i wyłączyć lampę. System automatyki budynkowej może spowodować, że zwykły wyłącznik stanie się inteligentnym przyciskiem, który będzie realizował różne funkcje, w zależności od sposobu naciśnięcia. 
 
GRENTON Smart Switch pozwala zmniejszyć liczbę wyłączników potrzebnych do sterowania funkcjami inteligentnego domu.
 
W systemie GRENTON każdy wyłącznik może rozpoznać cztery różne rodzaje naciśnięcia, co daje ogromne możliwości konfiguracji systemu. Co więcej, wejście wcale nie musi być powiązane z jednym tylko obiektem. Różne zdarzenia generowane przez wejście mogą wywoływać komendy różnych wyjść.
 
Możliwości wykorzystania takiego inteligentnego wyłącznika jest naprawdę wiele. Dla przykładu krótkie naciśnięcie może włączać i wyłączać lampę, natomiast przytrzymanie może płynnie ją rozjaśniać i przyciemniać.
 
Innym ciekawym pomysłem jest przypisanie różnych funkcji dla krótkiego i długiego naciśnięcia wyłącznikowi umieszczonemu przy łóżku. Krótkie naciśnięcie spowoduje włączenie i wyłączenie lampki nocnej, natomiast długie naciśnięcie wyłączy wszystkie lampy w pokoju i w przedpokoju, lub nawet w całym mieszkaniu.
 
Oczywiście są to tylko przykłady i to, jakie funkcje przypiszesz do poszczególnych rodzajów naciśnięcia zależy tylko i wyłącznie od Ciebie!
 
 
Różne światło o różnych porach dnia
 
Nikt chyba nie lubi, gdy lampa zapalona w środku nocy oślepia swoim blaskiem. Trudno jednak poruszać się po domu w całkowitych ciemnościach. A gdyby lampa świeciła mocniej lub słabiej w zależności od godziny? Wyobraź sobie sobie wyłącznik, który nie tylko prosto włącza i wyłącza oświetlenie w pokoju, ale robi to inteligentnie. 
 
inteligentny dom wyłącznik światła oświetlenia
 
GRENTON Smart Switch tak właśnie działa  - możesz przypisać temu samemu wyłącznikowi różne zadania w zależności od tego, o której godzinie zostanie naciśnięty.Możesz użyć go do tego, by wieczorem zapalał lampę z pełną mocą a w nocy tylko delikatnie ją rozświetlił. Dokładnie na tyle byś mógł bezpiecznie poruszać się po domu.
 
Możesz również tak skonfigurować swój inteligentny wyłącznik, by w ciągu dnia zapalał główną lampę a w nocy małe lampy LED, których delikatne światło zdecydowanie mniej oślepia i nie budzi innych domowników.