Inteligentne oświetlenie – co to jest?

Sprawdź, jak działa inteligentne oświetlenie, na czym polega i jak może ci pomóc w Twoim domu. Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej.

Opublikowany 13.03.2023 12:10 – 6 min
Udostępnij

Inteligentne oświetlenie – wszystko, co musisz wiedzieć

W nowoczesnym budynku oświetlenie pełni nie tylko rolę użytkową, ale również dekoracyjną.

Nie wystarczy jedna lampa, która punktowo rozjaśnia salon czy sypialnię. By cieszyć się pełnią komfortu i wygody we własnym domu, warto już na etapie projektu przemyśleć, jakie punkty świetlne się w nim pojawią. Inne światło przydaje się do czytania, jeszcze inne do pokoju dziecięcego czy do jadalni. Istotne jest również samo sterowanie lampami.

Choć tradycyjny wyłącznik spełnia swoje funkcje, to nie daje szans na wygodne zarządzanie domowymi urządzeniami. Tutaj sprawdzi się inteligentne oświetlenie. Sprawdź, jak działa i dlaczego warto w nie zainwestować.

Oświetlenie inteligentne – co to takiego?

Systemy typu smart home cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – są rozwiązaniem nie tylko wygodnym, ale też oszczędnym i ekologicznym. Szybko stały się więc standardowym dodatkiem do projektów nowoczesnych domów.  

Jedną z funkcji automatyki domowej jest zarządzanie oświetleniem. Już nie trzeba wstawać z kanapy, by przyciemnić światło w salonie, ani w środku nocy budzić malca, by zgasić lampkę przy jego łóżku. Za sprawą inteligentnego oświetlenia wszystko to jesteśmy w stanie zrobić wygodnie z poziomu aplikacji w smartphonie lub za pomocą wcześniej wprowadzonych ustawień. Jak to działa?

Sceny świetlne w inteligentnym domu

Jedną z najciekawszych i jednocześnie najbardziej przydatnych funkcji inteligentnego oświetlenia domu jest możliwość sterowania scenami świetlnymi. W skrócie – dają one możliwość dowolnego dostosowania oświetlenia do aktualnych warunków i potrzeb domowników.  

Sceny świetlne pozwalają na sterowanie każdą z lamp z osobna, umożliwiając regulację jasności czy dopasowanie warunków świetlnych do konkretnej sytuacji. Podczas oglądania filmu aktywujesz scenę “kino”, a punkty świetlne odpowiednio się przyciemniają, by umożliwić Ci maksymalnie komfortowy wypoczynek. Co ważne – ty decydujesz, jak będzie wyglądać konkretna scena. Instalator jest w stanie zaprogramować każdą z nich tak, by precyzyjnie odpowiadała na twoje potrzeby.  

Dowolne sceny możesz mieć dla każdego pomieszczenia. Inną na wieczór do pokoju dziecka, inną na poranek w sypialni, jeszcze inną na powitanie po przyjściu do domu. Inteligentne oświetlenie schodów czy całego mieszkania to sposób na to, by bez wysiłku zarządzać lampami w dowolnej przestrzeni.
Sceny świetlne mogą być uruchamiane również przy pomocy smartfona. Nie musisz więc biegać do wyłącznika, wystarczy jedno naciśnięcie.

Zadbaj o naturalny rytm dobowy z inteligentnym oświetleniem

Badania naukowe dowodzą, że oświetlenie, w którym funkcjonujemy na co dzień, ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Im bardziej przypomina to naturalne, słoneczne, tym lepiej. W naturze zaś, jak wiadomo, barwa i natężenie światła zmienia się wraz z momentem dnia czy porą roku. I tak powinno być również w naszych domach. 

Dzięki inteligentnemu oświetleniu w domu jesteś w stanie dopasować natężenie i barwę do pory dnia. Rano zimne światło zadziała odświeżająco, zaś wieczorem ciepłe i delikatne wprowadzi cię w odpowiedni nastrój.  

Inteligentne oświetlenie LED RGB będzie naśladować naturalną zmianę barwy światła zgodnie z rytmem dnia. Tak, by nie zaburzać zegara biologicznego, umożliwić spokojny sen i pełen energii poranek.  

Płynne włączanie światła

Jednym z największych minusów tradycyjnego oświetlenia jest brak możliwości regulowania natężenia światła. Po naciśnięciu włącznika lampa natychmiast rozbłyska z pełną mocą, często oślepiając i utrudniając wykonywanie codziennych czynności.  

Okazuje się, że ludzki wzrok zdecydowanie lepiej funkcjonuje wtedy, gdy ma szansę stopniowo przyzwyczajać się do światła. I tu również pomoże inteligentne oświetlenie domu czy mieszkania. Dzięki automatyce domowej możesz liczyć na tak zwany “miękki start” oświetlenia. Oznacza to, że lampa będzie się płynnie rozświetlać w ustalonym wcześniej czasie. Może to być pół sekundy, mogą być dwie lub pięć – wszystko zależy tu od Ciebie.  

Dopasuj światło do pory dnia z systemem inteligentnego oświetlenia

Przypomnij sobie, ile razy musiałeś w środku nocy włączyć lampkę, by wypuścić psa z pokoju, iść do pokoju dziecka lub skorzystać z łazienki. Za każdym razem rażące światło aż kłuło w oczy, wywołując dyskomfort. Dzięki inteligentnemu oświetleniu problem zniknie. System Smart Home Grenton umożliwi bowiem takie ustawienie lamp, by zapalały się z wybranym przez ciebie natężeniem. Wykorzystując funkcję harmonogramu w systemie Grenton, ustawisz taką ilość światła, jaka jest dla ciebie najbardziej komfortowa. W nocy zaś światło zareaguje np. na czujnik ruchu, podświetlając ci trasę do łazienki czy pokoju dziecięcego. 

Łagodne budzenie z inteligentnym oświetleniem

Po przespanej nocy należy ci się łagodne budzenie. Ostry dźwięk budzika na pewno go nie zagwarantuje. Zamiast co rano otwierać oczy, słuchając znienawidzonego dźwięku, pozwól sobie na bardziej komfortową pobudkę. Dzięki Systemowi Smart Home Grenton możesz budzić się dzięki rozświetlającym się lampom w sypialni, otwierającym się samoistnie roletom czy włączającemu się radiu. Twój organizm zareaguje dzięki temu mniej gwałtownie, a ty zaczniesz dzień w dobrym nastroju. 

Oszczędności dzięki systemowi automatyki domowej

To jednak nie wszystko. Inteligentne oświetlenie to również bardziej ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Nie musisz się już obawiać wysokich rachunków za prąd, bo lampy same będą się wyłączać w odpowiednim momencie. Wychodzisz z pomieszczenia i nie masz nawyku gaszenia światła? Bez obaw. System Smart Home Grenton zrobi to za ciebie. Inteligentne oświetlenie to oszczędności rzędu nawet 35%. A mniej zużytego prądu to też zmniejszony negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Udostępnij

Skonfiguruj swój
smart home

Jedna inwestycja, wieloletnie korzyści.
Wybierz Smart Home Grenton, zastępując tradycyjne instalacje jednym systemem.