Czym jest smart home i ile tak naprawdę kosztuje? Kompleksowy przewodnik po kosztach inteligentnego domu.

Poznaj realne koszty instalacji smart home w swoim domu. Przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, dlaczego opłaca się zainwestować w automatykę domową.

Published 15.04.2024 16:13 – 7 min
Share

Technologia stała się obecnie integralną częścią życia, przenikając nawet do naszych domów

i mieszkań. Pomimo coraz większej liczby dostępnych na rynku rozwiązań z kategorii smart home, wielu z nas nadal z dystansem podchodzi do koncepcji inteligentnych domów, uznając ją za luksusowy kaprys, na który nie stać przeciętnego użytkownika. Jednak czy rzeczywiście tak jest? W niniejszym artykule zagłębimy się w temat kosztów związanych z instalacją systemu smart home oraz sprawdzimy jak wpływa ona na późniejsze wydatki.

 

Czym jest technologia smart home i jak rewolucjonizuje nasze domy?

Zanim powiemy o kosztach i oszczędnościach wynikających z posiadania inteligentnego domu, warto zacząć od wyjaśnienia, co to właściwie jest technologia smart home i jak wpływa na życie domowników.

 

Inteligentny dom (ang. smart home) to nie tylko nowoczesny trend, ale przede wszystkim odpowiedź na rosnącą potrzebę oszczędności czasu, przy jednoczesnej automatyzacji codziennych czynności. To koncepcja, która polega na zintegrowaniu różnych systemów i urządzeń znajdujących się w domu, w jeden spójny ekosystem umożliwiający ich zdalne sterowanie i programowanie według indywidualnych preferencji.

 

Dzięki tej technologii nasz dom staje się czymś na kształt organizmu, który wykonuje większość codziennych czynności automatycznie i bez stałej kontroli. Dostęp do pełnej gamy funkcjonalności, między innymi zarządzania oświetleniem, temperaturą, roletami czy systemem alarmowym, odbywa się z poziomu aplikacji w telefonie lub paneli dotykowych. To wszystko sprawia, że dom staje się łatwiejszy w utrzymaniu, przestrzeń bardziej użytkowa, a my zyskujemy więcej wolnego czasu.

Ile kosztuje wyposażenie domu
w technologię smart home?

Skoro wiemy już czym jest system smart home, czas przejść do kosztów jego instalacji w domu. Chcąc dokładnie wyjaśnić ten temat przejdziemy przez faktyczne koszty systemu, a następnie porównamy jak wypadają one na tle tradycyjnej instalacji elektrycznej.

 

Zacznijmy od tego, że cena systemu smart home zależy od kilku czynników. Pierwszym i najważniejszym jest ilość modułów sterujących, do których później będziemy chcieli podpiąć poszczególne urządzenia lub systemy urządzeń. Kolejnym istotnym czynnikiem jest wybór sprzętu do zintegrowania i jego funkcjonalności, czyli czym i w jak zaawansowanym stopniu chcemy sterować z poziomu naszego systemu. Wiąże się z tym również zamówienie odpowiedniej ilości paneli sterujących, dostosowanych do indywidualnych preferencji lub wystroju wnętrz.

 

Wdrożenie systemu smart home nie może się odbyć bez instalatora, który zajmie się podłączeniem, integracją oraz zaprogramuje system zgodnie z naszymi wymaganiami. Kwota takiej instalacji różni się w zależności od wybranej przez nas firmy lub elektryka. Na stronie internetowej Grenton możesz dokonać szacunkowej wyceny urządzeń Systemu Smart Home Grenton bez kosztów wdrożenia – wycena.

Tradycyjna a inteligentna instalacja elektryczna w domu

Każdy dom bez względu na to, czy powstaje w tradycyjnym, czy nowoczesnym podejściu, wymaga instalacji elektrycznej. Niezależnie od tego na co się zdecydujemy wciąż jest to spory wydatek, który należy uwzględnić w budżecie. Co więcej współczesne domy wzbogacone zostały o nowe urządzenia i systemy, które sprawiają, że tradycyjna instalacja staje się niewystarczająca. Wymusza to dokupowanie nowego sprzętu i wprowadzanie ulepszeń w późniejszym okresie. Przyjrzyjmy się dokładniej jak rozkładają się koszty budowy i eksploatacji między tradycyjną a inteligentną instalacją elektryczną w czterech najważniejszych obszarach:

W przypadku inteligentnej instalacji, zmiana poszczególnych ustawień i integracja z kolejnymi urządzeniami jest bardzo prosta i intuicyjna. Instalacje inteligentne chociaż wymagają większej inwestycji początkowej to w dłuższej perspektywie okazują się tańsze w utrzymaniu i bardziej oszczędne. W konsekwencji system smart home kosztuje około 30% więcej niż tradycyjna instalacja elektryczna, a korzyści jego wdrożenia są nieporównywalnie większe.

Oszczędzanie z systemem smart home

Wspomnieliśmy już o tym, że smart home to nie tylko niższe koszty w dłuższej perspektywie użytkowania, ale również oszczędności. Nieoptymalne zużycie energii, zwłaszcza w czasach zawrotnego wzrostu jej cen, prowadzi do bardzo wysokich i niekontrolowanych rachunków. Zastosowanie Systemu Smart Home Grenton, pozwala w łatwy sposób monitorować oraz optymalizować zużycie energii i ogrzewania w czasie rzeczywistym.

 

W praktyce polega to na tym, że system sam steruje oświetleniem i ogrzewaniem w zależności od warunków zewnętrznych i aktualnego wykorzystania poszczególnych pomieszczeń. Decyduje o tym, kiedy opłaca się włączyć m.in. klimatyzację, rekuperację lub piec, aby stworzyć idealny dla domowników klimat.

 

System odpowiada również na nadchodzące zmiany związane ze sposobem rozliczania za zużytą energię. Wprowadzenie taryf dynamicznych, przy których według założeń cena za prąd może zmieniać się nawet co 15 minut, znacząco wpłynie na dotychczasowe rachunki. Pojawia się tutaj duża szansa na ich obniżenie, jeśli właściwie będziemy zarządzać zużyciem prądu w domu.

Każdorazowe sprawdzanie aktualnej ceny i decydowanie o tym jakie urządzenia elektryczne włączyć w danym momencie może się okazać jednak wyjątkowo niekomfortowe, a nawet niemożliwe. Dlatego w Systemie Smart Home Grenton zastosowaliśmy rozwiązania, które zautomatyzują ten proces.

 

System sam będzie monitorował aktualne ceny energii, tworząc plany i harmonogramy, które zmniejszą zużycie prądu. Już nie trzeba się będzie zastanawiać czy to właściwy moment na włączenie prania, uruchomienie robota sprzątającego i naładowanie samochodu elektrycznego. Nieoceniona może się tutaj okazać integracja systemu smart home z panelami fotowoltaicznymi, które staną się zapasowym źródłem energii w czasie, gdy cena prądu z sieci będzie wysoka.

Wyceń swój system smart home

Podsumowując, inwestycja w inteligentny dom stanowi strategiczne podejście, które niesie za sobą bezpośrednie korzyści, takie jak oszczędność, nowoczesność i komfort, oferując długoterminową wartość z finansowego i przyszłościowego punktu widzenia. Jeśli więc po przeczytaniu tego przewodnika, zastanawiasz się nad instalacją systemu smart home w swoim domu i chcesz poznać jej szacunkowy koszt sprawdź nasz Konfigurator lub skontaktuj się z naszym zespołem, który udzieli Ci wszelkich niezbędnych informacji.

 

Bądź smart i zainwestuj w lepszą przyszłość swojego domu już dziś!

Share

Skonfiguruj swój
smart home

Jedna inwestycja, wieloletnie korzyści.
Wybierz Smart Home Grenton, zastępując tradycyjne instalacje jednym systemem.