Bezpieczeństwo2013/04/09

System alarmowy w inteligentnym domu

Bezpieczeństwo z systemem inteligentnego domu

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie dom bez instalacji alarmowej. I nie ma się co dziwić, bo jest on podstawowym zabezpieczeniem domu - bez niego ani rusz. Ale to minimum. Wysokiej jakości system alarmowy z monitoringinem już sam w sobie zapewnia spore bezpieczeństwo. Gdy jednak zdecydujesz się również na instalację inteligentnego systemu GRENTON, połączyć obydwie instalacje w jeden, wspólnie działający system i zamienić swój dom w prawdziwą twierdzę. W jaki sposób można podłączyć obydwa systemy?

 

System alarmowy a inteligentny dom

System alarmowy i inteligentną instalację można zintegrować na dwa sposoby: z wykorzystaniem specjalnego modułu interfejsu lub wykorzystując wejścia/wyjścia binarne. Pierwszy sposób daje nieco większe możliwości, lecz wymaga centrali alarmowej wyposażonej w odpowiedni interfejs, zgodny z systemem alamrowym. Drugi sposób jest o tyle prosty, że wykorzystuje standardowe wejścia/wyjscia sygnalizacyjne centrali alarmowej, przez co można wykorzystać właściwie dowolną centralę, byle tylko miała kilka wejść/wyjść, które możemy wykorzystać do podłączenia z systemem inteligentnego domu.
 
Co daje integracja?
 
Po co integrować instalację alarmową z instalacją inteligentnego budynku? Odpowiedź jest prosta: by jeszcze lepiej wykorzystać możliwości obydwu systemów. Dzięki integracji, system inteligentnego domu staje się swego rodzaju modułem wykonawczym dla centralki alarmowej, który może reagować według dowolnego scenariusza. A to samo w sobie daje ogromne możliwości i przede wszyskim zwiększa komfort na co dzień. Gdy wychodząc z domu aktywujesz alarm przy pomocy panelu alarmu, centrala alarmowa prześle informację do systemu inteligentnego domu, a ten zgodnie z ustalonym scenariuszem wyłączy wszystkie lampy i niepotrzebne odbiorniki prądu, zamknie wszystkie rolety oraz główny zawór wody i gazu. Możliwa jest również odwrotna sytuacja - gdy przełączysz system inteligentnego domu w tryb nieobecności, ten automatycznie uzbroi centralkę alarmową.
 
Integracja systemu inteligentnego domu z centralą alarmową daje zupełnie nowe możliwości.
 
Gdy uruchomi się alarm włamaniowy, zintegrowany system pokaże w pełni swoje możliwości. Aktywacja alarmu nie tylko uruchomi syrenę i wyślę powiadomienie, ale również włączy oświetlenie ogrodu i całego domu, ułatwiając tym samym interwencję policji czy firmy ochroniarskiej. Podobnie w przypadku alarmu pożarowego, system inteligentnego domu zwiększy bezpieczeństwo włączając oświetlenie i np. otwierając drzwi zewnętrzne.
 
Ostatnio dość często słyszy się o włamaniach przy pomocy gazu usypiającego. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy dom wyposażony jest w wentylację mechaniczną, gdyż złodziej może wpuścić gaz do czerpni powietrza znajdującej się z reguły w ogrodzie, który przez kanały wentylacyjne zostanie rozprowadzony po całym domu usypiając domowników. Inteligentny system GRENTON zabezpieczy Cię przed takim zagrożeniem. Po otrzymaniu sygnału z czujki gazu usypiającego, natychmiast wyłączy wentylację uniemożliwiając dostanie się gazu do pomieszczeń oraz oczywiście przekaże do centrali alarmowej polecenie włączenia alarmu.
 
Dodatkowe funkcje
 
System inteligentnego domu może jednak sprawić, by alarm w ogóle nie musiał się uruchamiać. Złodzieje z reguły obserwują dom, zanim się do niego włamią. Użyj systemu Grenton do tego, żeby złodziej nie mógł zauważyć regularności w życiu Twojej rodziny - godzin, w których dom zawsze stoi pusty lub w których zawsze wszyscy śpią. Możesz użyć do tego oświetlenia (niech niektóre lampy zapalają się czasami w środku nocy), rolet (niech czasami podnoszą się na krótko w dziwnych godzinach) czy sprzętuRTV (niech od czasu do czasu telewizor uruchomi się, mimo że nie ma nikogo, kto by go oglądał), byleby to działanie było widoczne z zewnątrz. Także kiedy wyjeżdżasz, symuluj obecność w domu. Czyli: niech rolety podnoszą się i opuszczają tak jak zazwyczaj, niech wieczorami pali się w domu światło, niech czasami włączy się telewizor.
 
Najprościej będzie, jeśli wykorzystując możliwości systemu Grenton, zaprogramujesz specjalne sytuacje - sekwencje zdarzeń - związane z nocą, z opuszczaniem domu i z wyjazdem na dłużej, i uwzględnisz w nich powyższe rzeczy. Wtedy każdy złodziej, który będzie chciał włamać się akurat do Ciebie, połamie sobie zęby na Twojej domowej twierdzy.