System smart home w domu modułowym w Gliwicach.

Dom pokazowy Keno Home to jeden z autorskich projektów domów modułowych tej spółki znajdujący się w Gliwicach. Mierzy 54 m2 i składa się z sześciu pomieszczeń, m.in.: pokoju dziennego, kuchni połączonej z jadalnią, sypialni oraz łazienki. Dom został wykonany w technologii CLT.

Opublikowany 06.03.2023 14:10 – 6 min
Udostępnij

Grenton Smart Home na przykładzie Keno Home – co robi, jakie ma funkcje i zastosowania?

Dom modułowy KENO został w pełni zautomatyzowany z Systemem Smart Home Grenton, co doskonale wpisuje się w standardy zrównoważonych domów przyszłości. Integracje i funkcjonalności inteligentnego domu, które zostały uwzględnione w tym projekcie to:  

 

  • Sterowanie oświetleniem, dzięki któremu domownik jest w stanie z poziomu aplikacji myGrenton, czy panelu dotykowego, włączać/wyłączać światło, sterować jego natężeniem, w każdym pomieszczeniu oraz korzystać ze scen świetlnych,
  • Sterowanie roletami wewnętrznymi i zewnętrznymi, co oznacza, że można je podnosić oraz opuszczać zdalnie za pomocą telefonu. System smart home również na bieżąco analizuje ilość wpadającego światła i automatycznie dostosowuje do niego odpowiednie ustawienie rolet, 
  • Optymalizacja zużycia energii, która daje możliwość kontrolowania i sterowania temperaturą w obwodach grzewczych na zapotrzebowanie cieplne budynku, wyłączać nawet jedno konkretne gniazdko w obrębie całego domu w przypadku, gdy na przykład nie jesteśmy pewni, czy wyłączyliśmy żelazko, 
  • Integracja z rekuperacją, gdzie latem klimatyzacja chłodzi dom tylko przy zamkniętych oknach, a zimą ogrzewanie wyłącza się na czas wietrzenia, a to dzięki ustawieniu strefowym klimatyzacji. 

Warto pamiętać, że System Smart Home Grenton można personalizować i to od inwestora zależy, jakie funkcjonalności i integracje mogą być wykorzystane w takich realizacjach.

Technologia KENO HOME

Dom modułowy został całkowicie zbudowany z drewna CLT (cross laminated timber), który jest nośnym materiałem konstrukcyjnym w formie płyt i w całości wykonany jest z litego drewna. Składa się zazwyczaj z 3,5 lub 7 warstw drewnianych lameli, które są ze sobą naprzemiennie poprzecznie klejone. Taki układ warstw zapewnia dużą wytrzymałość w obu kierunkach oraz sztywność konstrukcji. Najczęściej stosowane gatunki drewna to głównie świerk i jodła w klasie wytrzymałości C24. 

 

Drewno CLT przede wszystkim w naturalny sposób kontroluje wilgotność powietrza w budynku, dzięki czemu zachowuje przez cały rok ten sam poziom. Dom modułowy gwarantuje bardzo wysoką ochronę przeciwogniową, a dzieje się to dlatego, że w razie pożaru drewno CLT zwęgla się z zewnątrz do wewnątrz, gdzie warstwa zwęglona znacznie ogranicza dopływ tlenu, a dalsze spalanie postępuje bardzo wolno. Jest to zdecydowanie wyższa ochrona niż w konstrukcjach betonowych czy stalowych. 

Dom energooszczędny na przykładzie Keno Home & Grenton

Dzięki wykorzystaniu drewna CLT, które jest jednym z najbardziej nieprzepuszczalnych materiałów ściany, sufity i fundamenty są na tyle dobrze wyizolowane, że latem dom wolniej się nagrzewa, a w zimie schładza, dzięki temu znacznie zmniejsza się zużycie energii w budynku. Technologia CLT wpływa na mniejszą emisję CO2 do atmosfery, generując w trakcie produkcji dużo mniej odpadów niż tradycyjna budowa. Drewno również nie emituje ładunków elektrostatycznych, dzięki czemu ogranicza poziom zakurzenia w domu modułowym. 

 

Nowoczesny dom z systemem inteligentnego domu Grenton gwarantuje nie tylko komfort, wygodę i oszczędność czasu, ale także wymierne korzyści finansowe, które wynikają ze świadomego oraz zautomatyzowanego procesu zarządzania energią. Przykładowo, wprowadzenie integracji i optymalizacja zużycia energii (autokonsumpcji) jest w stanie obniżyć koszty roczne na ogrzewaniu nawet o 37%. 

W praktyce polega to na tym, iż to system inteligentnego domu Grenton steruje oświetleniem i ogrzewaniem w zależności od obecności osób w pomieszczeniach.

 

To system smart home decyduje o tym, kiedy warto włączyć m.in. klimatyzację, by odpowiednio schłodzić mieszkanie, nie prowadząc do jego wychłodzenia. Sam może decydować o włączeniu/wyłączeniu innych urządzeń takich jak m.in. pompa ciepła, grzałka zasobnika ciepłej wody, pralka czy zmywarka.

Jak jeszcze można wykorzystać system Grenton?

  • Integracja systemów związanych z kontrolą temperatury oraz klimatu w jeden spójny system, który pozwoli znacznie zaoszczędzić zużycie energii, ponieważ Smart Home Grenton to także zaawansowany sterownik ogrzewania, dzięki któremu można połączyć pompę ciepła, kolektory słoneczne, piec gazowy, ogrzewanie podłogowe oraz wentylację. 
  • Integracja sterowania roletami wraz z danymi pogodowymi również przyczynia się do znacznego obniżenia kosztów związanych z zużyciem energii. Słonecznego dnia zimą, jesteśmy w stanie dogrzać pomieszczenie wpuszczając więcej promieni słonecznych poprzez odpowiedni układ lamelek, co przekłada się na mniejsze wydatki związane z ogrzewaniem. W lecie smart home sam dostosowuje, kiedy ma zasunąć żaluzje, czy zmienić układ lamelek, żeby nie dopuścić do przegrzania pomieszczenia. System doskonale wie, w którym momencie ma zamknąć czy otworzyć rolety w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma, po to, aby obniżyć koszty zużycia energii.   
  • Sterowanie gniazdkami i ich automatyczne wyłączenie zadba przede wszystkim o zasoby energii, ale również o bezpieczeństwo domu. Dzięki zarządzaniu gniazdkami z poziomu aplikacji myGrenton jest w stanie odłączyć od prądu, każde gniazdko w obrębie całego domu w przypadku burzy, czy nieodłączeniu żelazka.


KENO Home należy do Grupy KENO, przewodnich spółek w branży Odnawialnych Źródeł Energii, w skład której wchodzą także KENO, KENO Energia, Kensol, Emiternet, Frankensolar oraz oddziały zagraniczne. Cała Grupa oferuje szeroki zakres usług, począwszy od produkcji konstrukcji montażowych, rozdzielnic przyłączeniowych, systemów smart home, poprzez sprzedaż kompletnych systemów fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz urządzeń segmentu HVAC.

 

Ponadto w portfolio znaleźć można usługę obrotu energią elektryczną, projektowania, szkolenia oraz produkcję domów modułowych. Firma stawia na najwyższą jakość produktów oraz zadowolenie klientów, a jej priorytetem jest zaspokojenie potrzeb rynku w zakresie energooszczędności oraz ekologii. 

 

Więcej na: keno-home.com

Udostępnij

Skonfiguruj swój
smart home

Jedna inwestycja, wieloletnie korzyści.
Wybierz Smart Home Grenton, zastępując tradycyjne instalacje jednym systemem.