Oszczędności2021/02/04

Inteligentny dom z fotowoltaiką cz. 1 - czy to się opłaca?

Telewizja satelitarna szybko zdobyła popularność, bo umożliwiła oglądanie programów telewizyjnych z całego świata, ale też dostęp do lepszej jakości obrazu. Aby móc z niej skorzystać, mieszkańcy potrzebowali dekoderów. Wtedy popularna była telewizja satelitarna, dzisiaj w aktualne trendy wpisuje się produkowanie własnej energii. Do tego  w inteligentnym domu potrzebna jest fotowoltaika.

Fotowoltaika i inteligentny dom – skąd się bierze popularność tych rozwiązań?

Coraz więcej dachów jest wyposażonych w panele fotowoltaiczne. Montaż i podpięcie do istniejącej, "tradycyjnej" instalacji elektrycznej domu, pozwala właścicielowi domu cieszyć się oszczędnościami w zużyciu energii elektrycznej.

Nie oznacza to jednak 100% wykorzystania potencjału instalacji fotowoltaicznej. Dopiero system Smart Home Grenton, czyli nowoczesna instalacja elektryczna z automatyką, daje takie możliwości – podobnie jak telewizory LCD umożliwiły kiedyś odbiór obrazu cyfrowego, a z czasem – w jakości HD.

Jest sposób na to, aby nie tracić 20% wyprodukowanej energii na rzecz firm energetycznych, dostarczających prąd z węgla. Podobnie jak na to, by system realizował zaplanowane działania , bez naszej ingerencji. System Smart Home Grenton znacząco poszerza możliwości inteligentnego domu, wyposażonego w panele fotowoltaiczne. 

Dach domu z panelami fotowoltaicznymi

Co daje połączenie inteligentnego domu z fotowoltaiką


W inteligentnych domach z instalacjami fotowoltaicznymi częstą praktyką jest wykorzystywanie energii z paneli do podgrzewania wody. Co jeszcze mogą zrobić mieszkańcy, korzystający z tego typu innowacyjnych rozwiązań:

  • sprawdzić poziom zużytej i wyprodukowanej przez nich energii elektrycznej, m.in. w aplikacji mobilnej, na ekranie falownika i licznika
     
  • w przypadku nadprodukcji energii - wyłączyć piec do grzania CWU (by zaoszczędzić gaz czy olej) i uruchomić grzałkę elektryczną w zbiorniku na CWU oraz w zasobniku ciepła
     
  • sprawdzić, czy nadprodukcja prądu się wyczerpała - jeśli tak, to odłączyć grzałkę elektryczną, zanim zacznie korzystać z zewnętrznego prądu

Kobieta wrzuca oszczędności do skarbonki-świnki

Jak inteligentny dom z systemem Grenton pomaga oszczędzać

Warto stworzyć sobie bezpieczny dom przyszłości, gotowy na wyzwania, związane z oszczędnościami i zdalną obsługą. Każdy dom wyposażony w system Smart Home Grenton automatycznie:

  • włączy grzałkę CWU, gdy falownik zaraportuje nadprodukcję energii elektrycznej
  • może włączyć wszystkie urządzenia elektryczne grzewcze lub tylko wybrane, aby dostosować się do ilości aktualnie produkowanej energii

Wszystko to dzieje się samoczynnie, bez ingerencji domowników, którzy tylko zauważają niskie lub niemal zerowe rachunki za energię. System Smart Home Grenton oszczędza czas i pozwala uniknąć ryzyka, związanego z nieplanowanym wykorzystaniem prądu z sieci energetycznej.

Skąd się biorą problemy z rozliczeniem energii – przykłady

Montowane na dachach domów instalacje są - tak zwanymi mikroinstalacjami - do 10kWp. Większość z nich jest większa niż 3kWp, więc z falownika otrzymujemy prąd zmienny trójfazowy, tak jak z sieci energetycznej. To właśnie źródło częstych dyskusji z zakładem energetycznym.

Licznik dwukierunkowy, otrzymany przez prosumenta (korzystającego z instalacji fotowoltaicznej) może nieprawidłowo zliczać i bilansować różnice międzyfazowe. Wyjaśnijmy na przykładach:

-> kiedy nasza instalacja w pierwszej fazie wytwarza 2kW mocy, a suszarka w łazience jest podpięta do fazy drugiej, to licznik może (ale nie musi) policzyć lub zbilansować moc przesłaną do sieci i odebraną z sieci

-> kiedy produkujemy 2kW mocy i tyle samo zużywamy w danej chwili, to w efekcie nie wysyłamy nic do sieci energetycznej, ale może być tak, że w pierwszej fazie do sieci zostało oddane 2kW, a energia jest pobierana z drugiej fazy – wtedy, zgodnie z umową, trzeba zapłacić za 20% pobranej energii.

Młody mężczyzna leży na kanapie i trzyma tablet z systemem inteligentnego domu Grenton

Jak bilansować różnice międzyfazowe i… mieć święty spokój

System Smart Home Grenton, dzięki przekaźnikom i układom pomiarowym, pozwala na:

- zbieranie danych, które pomogą w wyjaśnieniu ewentualnych sporów z zakładem energetycznym

- płynne przełączanie obwodów między fazami, by ograniczać ilość energii wysłanej do sieci

Jeśli chcesz systematycznie oszczędzać czas i pieniądze, a przy tym mieć pewność, że wszystko będzie się działo bez Twojego udziału, to już czas poznać system Smart Home Grenton.
 

***
 To nie koniec – już wkrótce na naszym blogu przeczytasz ciąg dalszy tego artykułu.
 Tym razem skupimy się na wygodzie i użyteczności tego typu rozwiązań.
 
 Zapraszamy!