Komfort2021/03/17

Fotowoltaika w inteligentnym domu cz. 2 – czy warto ją mieć?

Smart home i fotowoltaika zmieniają przyszłość

Samochody elektryczne, hybrydy plug-in, które do niedawna były osiągalne tylko dla miłośników drogich nowinek technicznych, stają się rozwiązaniem dostępnym dla każdego.

W niedalekiej przyszłości ładowarka samochodu elektrycznego będzie stałym elementem wyposażenia garażu albo miejsca postojowego przy domu. System Smart Home Grenton może bez problemu współpracować z samochodem i ładowarką, zarówno ładować samochód elektryczny w domu, praktycznie „za darmo”, jak i wykorzystać ją jako baterię dla całego domu (technologia vehicle-to-grid). Dzięki temu dom jest niezależny, a właściciel nie musi się obawiać przerwy w dostawie energii elektrycznej (planowanej i nieplanowanej).

 

Dach z panelami fotowoltaicznymi

Jak działa inteligentny dom – wygoda, ekologia i oszczędności w jednym

Produkcja własnego prądu i gotowość inteligentnego domu na nieprzewidziane sytuacje to gwarancja, że lodówka i zamrażarka nie rozmrożą się wraz z całą zawartością, a w nocy nie trzeba będzie zapalać świeczek czy używać latarki, żeby przygotować kolację.

Inteligentny dom może sterować urządzeniami wewnętrznie i np. uzyskać taką jasność oświetlenia, jaka jest potrzebna w danej sytuacji. Co więcej, jednocześnie nie rozładuje samochodu i zostawi przynajmniej 30 km zasięgu, aby właściciel mógł pojechać do pracy i wrócić. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba myśleć o wszystkim, bo wyręczy Cię w wielu zadaniach związanych z zarządzaniem domem.

Inteligentny dom w połączeniu z fotowoltaiką to nie tylko rozwiązanie ekologiczne, ale też ekonomiczne. Zyskuje na zainteresowaniu także dlatego, że wpisuje się popularny teraz nurt „less waste” czy „zero waste”, który dąży do efektywnego wykorzystania surowców.

System Smart Home Grenton ułatwia życie i pozwala na optymalne zużycie energii dzięki: 

* czujnikom, które wykrywają obecność w danym pomieszczeniu i dostosowują się do sytuacji
 Jest to niezmiernie istotne w połączeniu z instalacją paneli słonecznych.

* ogrzewaniu z wykorzystaniem pompy ciepła, klimatyzacji i “zacieniania”

Przy nadprodukcji energii elektrycznej, zmagazynowanej w baterii lub sieci energetycznej, można łatwo ulec pokusie marnotrawienia tych zasobów: pozostawianie włączonego światła, działające urządzenia w pomieszczeniach, w których żadnego z domowników nie ma. System inteligentnego domu pozwala temu zapobiec.

Smartfon podłączony do ładowarki

Korzyści, dzięki którym codzienne życie staje się prostsze

Aby wykorzystać maksimum możliwości, jakie daje wyposażenie domu w panele fotowoltaiczne, warto zainstalować system Smart Home Grenton. Oto czynności, w których z łatwością Cię wyręczy:

* wyłączy automatycznie światło, gdy pomieszczenie będzie puste i włączy je z powrotem, gdy ktoś wejdzie do środka, a także wyłączy znajdujące się tam urządzenia, np. ładowarki

* dopasuje oświetlenie do pory dnia dzięki czujnikowi światła - utrzyma odpowiednią jasność przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej i będzie korzystać ze światła dziennego, najdłużej jak się da

* w razie całkowitego zaniku prądu może automatycznie przejść na tryb oszczędzania energii i uruchamiać tylko światło awaryjne, tj. wybrane żarówki LED o małej mocy

* zamknie / otworzy bramę czy rolety, gdy będzie taka potrzeba

* pozwoli naładować samochód elektryczny w domu, bez konieczności jazdy do stacji ładowania – i tu liczy się każdy zaoszczędzony Wat

Laptop podpięty do ładowarki

Jak system smart home poskramia “pożeraczy prądu”

Zapewne część z nas zna tę sytuację, kiedy różne urządzenia elektryczne w domu są podłączone do gniazdka, mimo że ich w tym czasie nie używamy lub zapominamy odłączyć zaraz po naładowaniu baterii. One i tak zużywają wówczas energię, która pochłania ok. 10 proc. rachunku za prąd.

Rekordziści w zużywaniu prądu to m.in. niepracujący laptop i kuchenka mikrofalowa. Tak wygląda zestawienie urządzeń, które zużywają go najwięcej (średnia wartość)[1]:

  • Laptop – 8,9 W – 40,05 PLN rocznie

  • Modem (kablowy) – 3,84 W – 17,28 PLN rocznie

  • Mikrofalówka 3,08 W – 13,86 złotego rocznie

  • Komputer stacjonarny – 2,84 W – 12,78 PLN rocznie

  • Ekran do komputera – 1,13 W – 5,09 PLN rocznie

  • Klimatyzator – 0,9 W – koszt 4,46 złotego rocznie

  • Ładowarka do telefonu – 0,26 W – koszt 1,17 PLN rocznie

(przy założeniu, że 1 kWh kosztuje 0,50 zł)

System Smart Home Grenton pilnuje, żeby wszystkie urządzenia, które pozostawisz podłączone, nie pobierały prądu, kiedy nie jest to konieczne. Już nie musisz pamiętać o wyłączeniu sprzętów, które przeszły na tryb czuwania – inteligentny dom zrobi to za Ciebie!

Może te kwoty nie robią wielkiego wrażenia, ale kiedy weźmiemy pod uwagę wszystkie urządzenia, jakie mamy w domu, to wtedy mówimy już o konkretnych oszczędnościach.

Bez systemu Smart Home Grenton mieszkanie w inteligentnym domu przypomina oglądanie kanałów HD lub Full HD na ekranie kineskopowego telewizora. Chcesz cieszyć się pełnią możliwości, a także oszczędnościami i głową wolną od rzeczy zbędnych?

Uwolnij potencjał Twojego domu z rozwiązaniem Grentona!