Inteligentny dom z betonu – Eutymia, woj. mazowieckie.

System Smart Home Grenton został wykorzystany jako główna instalacja inteligentnego domu Eutymia. Projektując dom, właścicielom zależało przede wszystkim na jego energooszczędności oraz funkcjonalności, dzięki czemu budynek jest idealnym przykładem wpisującym się w idee nowoczesnych domów przyszłości.

Published 20.04.2023 19:23 – 6 min
Share

Betonowy dom Eutymia & Smart Home Grenton

Główne integracje i funkcjonalności inteligentnego domu, które zostały uwzględnione w tym projekcie to:   

 

  • Sterowanie oświetleniem
  • Sterowanie żaluzjami i roletami zewnętrznymi oraz pergolą dachową
  • Sterowanie temperaturą pomieszczeń
  • Zarządzanie wentylacją domu
  • Integracja z systemem alarmowym i monitoringiem
  • Zarządzanie multimediami, w tym kinem domowym
  • Integracja ze sprzętem AGD
  • Sterowanie bramą wjazdową, furtką i drzwiami garażowymi
  • Sterowanie pompami wody w ogrodzie
  • Inteligentna skrzynka dla kuriera
  • Multisenor  zestaw 7 zintegrowanych czujników oraz nadajnik podczerwieni, pozwalający na zastąpienie tradycyjnych pilotów

 

Betonowy Dom Eutymia

Betonowy, pasywny dom Eutymia znajduje się w jednej z podwarszawskich miejscowości i mierzy 328m2. Budynek ze względu na podmokłość terenu stoi na ponad 50 palach oraz płycie fundamentowej i nie posiada podpiwniczenia. Dom charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest monolitem wykonanym z żelbetu. Dzięki wykorzystaniu betonu jako głównego budulca, dom ma dużą pojemność cieplną, co znacznie zmniejsza zużycie energii niezbędnej do utrzymania komfortu cieplnego domu.

Zgodnie z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, dom harmonijnie wtapia się w otaczający krajobraz, dzięki temu, że posiada minimalistyczny kształt oraz stonowaną kolorystykę. Z zewnątrz elewacja budynku została wykończona spiekiem kwarcowym, cegłą oraz cedrem czerwonym. Wewnątrz ściany domu zostały utrzymane w surowym klimacie betonu architektonicznego z dodatkami drewna oraz szkła.

Dom od strony północnej ma konstrukcję zamkniętą, masywną, kojarzącą się z bezpieczeństwem. Od strony południowej znajduje się duża przeszklona fasada. która pozwala w maksymalnym stopniu wykorzystać naturalne światło słoneczne i otwiera widok na ogród i staw.  Otwiera dosłownie, gdyż narożne okna HS salonu rozsuwają się szeroko na zadaszony taras, a brak belek wspierających daje efekt połączenia salonu z tarasem i ogrodem.

Dom z systemem Grenton to zarówno komfort, wynikający z automatyzacji, jak również wymierne oszczędności

System Smart Home Grenton to zaawansowane rozwiązanie, automatyzujące wiele procesów i czynności domu. System sam wykonuje czynności za mieszkańców domu – dla ich komfortu i bezpieczeństwa. Dodatkowo, w połączeniu z filozofią domu pasywnego umożliwia osiągnięcie jeszcze większej efektywności energetycznej oraz dodatkowe oszczędność.  

 

Grenton zarządza oświetleniem, roletami, temperaturą, rekuperacją, multimediami, bramą, drzwiami oraz innymi urządzenia i obszarami domu. Dzięki temu pozwala na precyzyjne automatyczne dostosowanie ich pracy i zachowania do aktualnych potrzeb i warunków. Przykładem może być scena świetlna, w której światło w domu automatycznie podąża za przemieszczającym się domownikiem, czy też integracje w „scenie pobudka”, gdy system sekwencyjnie: otwiera żaluzje w oparciu o dane z zegara astronomicznego i czujnika natężenia światła, podnosi zasłony o zadanej godzinie, włącza podgrzewanie lustra w łazience, by nie zaparowało, a w kuchni rozgrzewa ekspres i kubki do kawy. System automatycznie zamyka pergolę podczas silnego wiatru oraz dba o podlewanie ogrodu, gdy w prognozie pogody nie ma opadów. 

 

Dodatkowo, system Grenton wspiera optymalizację zużycia energii, sterując urządzeniami i systemami w oparciu o dane z czujników domu i z integracji. Gdy nie ma domowników, system wyłącza urządzenia lub przełącza je w tryb eko. Reguluje intensywność oświetlenia, ogrzewania lub schładzania pomieszczeń, w zależności od obecności domowników. Automatycznie, w zależności od kąta padania promieni słonecznych, ustawi też poziom rolet i kąt lamelek żaluzji – tak by naturalnie dogrzewać lub schładzać pomieszczenia. Dzięki temu, dom staje się bardziej energooszczędny, eliminując niepotrzebne straty i minimalizując zużycie energii.  

Dom pasywny – co to jest?

Na podstawie definicji PIBPiEO  dom pasywny, dzięki zastosowanym odpowiednim rozwiązaniom technologicznym charakteryzuje się przede wszystkim niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną. Mowa o energii wykorzystywanej do ogrzewania budynku, podgrzewania wody i działania urządzeń domowych. Porównując zużycie energii w domach pasywnych w skali roku, nie przekracza ona 15 kWh/m2, natomiast w domach tradycyjnych wynosi nawet od 120 do 300 kWh/m2.

Dom pasywny w swojej budowie powinien być całkowicie zaizolowany termicznie, aby uniemożliwić ucieczkę wytworzonego ciepła w jego pomieszczeniach. W swojej idei takie budynki powinny również pozyskiwać maksymalną ilość energii ze środowiska naturalnego, jak np. energię słoneczną. Właśnie dlatego najczęściej w takich budynkach na ścianie północnej nie zobaczymy wielu okien. Natomiast to po stronie południowej będą znajdować się duże, przestrzenne okna zajmujące całą ścianę domu, aby jak najbardziej dogrzewać i doświetlać znajdujące się po tej stronie pomieszczenia.

Koszt budowy domu pasywnego na początku jest zwykle większy niż budowa domu tradycyjnego, jednak zgodnie z ideą z czasem ma się zwrócić. Szczególnie w przypadku stale rosnących kosztów energii elektrycznej.

Zwróćmy uwagę, że dom pasywny w połączeniu z systemem inteligentnego domu staje się wydajniejszy i bardziej energooszczędny.


W następnych artykułach z serii ‘Betonowy Dom Eutymia’ dowiesz się: 

 

  • W jaki sposób zarządzać inteligentnym oświetleniem wewnątrz domu oraz jakie są jego zastosowania i możliwości, 
  • Jak działa inteligentne nawadnianie ogrodu oraz zarządzanie oświetleniem zewnętrznym, 
  • Jak inteligentna skrzynka kurierska poprawia komfort życia domowników.

Share

Skonfiguruj swój
smart home

Jedna inwestycja, wieloletnie korzyści.
Wybierz Smart Home Grenton, zastępując tradycyjne instalacje jednym systemem.